Aşkla Çalışmak

Aşkla Çalışmak

Bir şeyi ya aşk ile yapacaksın ya da aşk ile yapacaksın. Eğer yapmıyorsan yapmış gibi yapmayacaksın. Tekerleme gibi oldu :) “Aşk ile Yap” size sadece Kenan Doğulu şarkısı gibi gelebilir. Ama benim hayat mottolarımdan bir tanesi. Ayrıca şarkı da gayet güzel.

İşine aşık Robin Williams’ın canlandırdığı işine aşık bir diğer adam, harika adam “Patch” Adams. Adamın Wikipedia’daki ünvanına bir göz atalım. Hekim, aktivist, palyaço ve yazar :) Hekim olmak eğitimle. Gerisi Aşk’tan..Hep o aşktan çocukları güldürmek, hep o aşktan binlerce insanı ücretsiz tedavi etmek..

Mevlana’dan tutun da Deepak Chopra’sına kadar, iş dünyasına ilham veren milyarder girişimcilerden Halil Cibran’ına kadar hepsinin mesajlarının özünde “Sevdiğin işi yap, ona aşkını kat, ruhunu ver” diyor.

Ama Neden?

Hayat o kadar kısa ve aldığımız her nefes o kadar kıymetli ki.. Şartları, koşulları, bahaneleri bir kenara bırakıp sevdiği işi yapmaya odaklanmalı insan. Her anında keyif aldığı, hayatının bir parçası haline getirdiği, kazanacağı paradan önce bu işte başaracaklarını, hayaller kurabildiği işi yapmalı.

ABA-Story

Bir arkadaşımın da dediği gibi “Hayat çizgisel değildir, organiktir. Hayatlarımızı yeteneklerimizi ortaya çıkaracak durumlara bağlı olarak yeniden yeniden ve yeniden inşa etmeliyiz. Yeteneklerimizin çeşitliliğinin farkına varmalıyız.

Tutku hayatımızın akışının en güzel yollarımızı bulmasında bir pusuladır. Bu pusula ruhumuza ve aklımıza heyecan verir. Dünyayı değiştirenler işlerine tutku ile bağlı olanlardır.”

Tutku ile bağlanın yaptığınız işlere, hayatınıza. Tıpkı Mustafa Koç’un yaptığı gibi..Mütevazi ama tutkulu olun..

Şimdi gündelik rutininizden çıkın ve kendinize soracağınız şu sorunun cevabına odaklanın. “Gerçekten bu işi mi yapmak istiyorum?” ya da “Gerçekten ne yapmak istiyorum?”… Çocukluğunuzda, okul yıllarınızda, gençliğinizde olduğunuz o heyecanlı insana geri dönün. En büyük hayalini sorun ona? ve cevabı hatırlayın… ve Değiştirin. Korkmayın hayatınızın alt üst olmasından. Ne demiş Şems; “Düzenim bozulur, hayatımın altı üstüne gelir diye endişe etme. Nereden bilebilirsin hayatın altının üstünden daha iyi olmayacağını?”

Ya da bırak bu edebiyatı diyerek devam edin sevmediğiniz işi yaparak ruhunuza eziyet etmeye. Seçim sizin…

ermis

Son olarak bakın Halil Cibran’ “Ermiş” adlı kitabında nasıl tanımlamış Aşk’la çalışmayı.

“Peki, aşkla çalışmak nedir?
Bir giysiyi yüreğinizden çekilen ipliklerle dokumaktır, o giysiyi sevgiliniz giyecekmiş gibi.
Bir evi, içinde sevgiliniz oturacakmış gibi şefkatle inşa etmektir.
Tohumunuzu sevecenlikle ekmek ve sevinçle hasat etmektir, meyvesini sevgiliniz yiyecekmiş gibi.
Biçim verdiğiniz her şeye ruhunuzu üflemektir,
Ve bütün cennetliklerin çevrenizde durup sizi izlediklerini bilmektir.”